RTSH Sport Live

Bagnaia nuk fal në Losail, Martin në podium, Marquez i katërti

  • 10/03/2024
  • |
  • Moto GP
Bagnaia nuk fal në Losail, Martin në podium, Marquez i katërti
Dy herë kampioni i botës e hap sezonin me një fitore me shumë autoritet në GP e parë të vitit 2024

Fitorja e parë e Pecco Bagnaia në sezonin e ri të MotoGP. Në Katar italiani triumfoi me Ducatin e tij pas vendit të katërt në sprintin e djeshëm. Nis i pesti, u vendos menjëherë në vendin e parë dhe kryesoi nga fillimi në fund. Binder është i dyti me më shumë se një sekondë pa pasur ndonjëherë mundësinë për të luftuar. Jorge Martin, i cili filloi në pole (dhe fitoi Sprint), përfundoi i treti.

Bagnaia si lider nuk kurseu asgjë në këtë garë. Ducati i tij të bën përshtypje,  është perfekt në  kthesa. Binder u përpoq të rikthehet, por përfundon me të njëjtat kohë si italiani. Dhe kështu ai nuk rikuperon asnjë metër.

Mund të jetë një imazh i ‎1 person dhe ‎teksti që thotë "‎motocP RIDERS' CHAMPIONSHIP LEADER 1 Francesco DUCATI BAGNAIA 31 2 Brad BINDER KTM Jorge MARTIN 2 29 DUCATI QATAR OF PRIX GRAND AIRWAYS QATAR Marc MARQUEZ 28 5 13 18 DUCATI -16 15 aprilia 7 -16 15 DUCATI Enea BASTIANINI Aleix ESPARGARO Alex MARQUEZ Fabio DI GIANNANTONIO Pedro ACOSTA 10 Maverick VIÑALES 18 13 DUCATI -22 و KTM -22 9 aprilia -24 ////////// FIM 7 Live Timing with the Official MotoGP™™ App ////////// #QatarGP‎"‎‎