RTSH Sport Live

Benfica dhe Freiburg kualifikohen, Braga eliminohet

  • 22/02/2024
  • |
  • UEFA Europa League
Benfica dhe Freiburg kualifikohen, Braga eliminohet
Ndeshjet e kthimit të fazës së play-off-it të Europa League

Në ndeshjen e dytë të play-off-it të Europa League, përveç Milanit, në fazën e 16-shes kualifikohet edhe Benfica e Di Marias (0-0 ndaj Toulouse). Pas kohës shtesë, Freiburg dhe Qarabag janë skuadrat që avancojnë. Gjermanët, me rezultatin 0-2 në shtëpi, barazuan në minutën e 93-të dhe fituan në kohën shtesë. Në Baku, portugezët rikuperuan disavantazhin e dyfishtë nga ndeshja e parë dhe e çuan ndeshjen në kohën shtesë. Në minutën e 123-të erdhi goli vendimtar me Akhundzade që kualifikoi azerbajxhanasit.

Ndeshjet

Rennes-Milan 3-2(kualifikohet Milani)

Shënuesi: 11', pen. 54', pen. 68'  Bourigeaud (R), 22' Jovic (M), 58' Leao (M)

Freiburg-Lens 3-2(kualifikohet Friburgo)

Shënuesi : 28' Pereira Da Costa (L), 45+2' Wahi (L), 68' e 90+3' Sallai (F), 99' Gregoritsch (F)

Qarabag-Braga 2-3(kualifikohet Qarabag)

Shënuesi : 70' Roger (B), 83' Djalò (B), 102' M. Silva (Q), 115' rig. Banza (B), 120+3' Akhundzade (Q)

Tolosa-Benfica 0-0(kualifikohet Benfica)