RTSH Sport Live

Bota e futbollit në zi, ndahet nga jeta Karl-Heinz Schnellinger

  • 21/05/2024
  • |
  • Gjermani
Bota e futbollit në zi, ndahet nga jeta Karl-Heinz Schnellinger

Bota e futbollit është në zi për vdekjen e Karl-Heinz Schnellinger, i cili u nda nga jeta në moshën 85-vjeçare në spitalin San Raffaele në Milano. Ai ishte i sëmurë pres disa kohësh.

Emri i tij të kujton minutën e 90-të të ndeshjes Itali-Gjermani Perëndimore, gjysmëfinale e Botërorit të Meksikës 1970, kur shënoi golin 1-1 që e çoi ndeshjen legjendare në kohën shtesë.

Në Itali ai jetoi vitet më të rëndësishme të karrierës së tij: i sjellë në Serie A nga Roma pasi filloi karrierën te Këlni. Më pas nga viti 1965 deri në 1974 ai luajti me Milanin me të cilin fitoi titullin kampion 1967-68, Kupën e Italisë tre herë (66-67, 71-72 dhe 72-73), Kupën e Kupave 1967-68 dhe 1972-73, Kupën e Kampionëve 1968-69 dhe Kupën Ndërkontinentale 1969.