RTSH Sport Live

Brighton, West Ham, Rennes dhe Freiburg kalojnë, Betis bie

  • 30/11/2023
  • |
  • UEFA Europa League
Brighton, West Ham, Rennes dhe Freiburg kalojnë, Betis bie
Verdiktet e para në ditën e 5-të të grupeve të Europa League

Dita e 5-të e fazës së grupeve të Europa League sheh De Zerbin të kualifikohet, me Brighton-in e tij që mposht AEK-un dhe tashmë është i sigurt për një nga dy vendet e para në grupin B. Spektakël i Freiburgut, me ekipin e Grifos që mposht Olimpiakosin.

Brighton kualifikohet, fitorja e tretë radhazi

Fitorja e tretë radhazi në Europa League për Brighton-in e De Zerbit, i cili mundi AEK-un e Athinës në transfertë. Penalltia e fituar dhe e konvertuar nga Joao Pedro vendosi ndeshjen. Ky rezultat garanton kualifikimin në turin tjetër, por skuadrës së De Zerbit do t'i duhet ende të luftojë për të kaluar direkt në fazën e 16-shes, që do të luhet kundër Marsejës së Gattusos. Për momentin anglezët kryesojnë grupin B me 10 pikë, por francezët (8 pikë) janë në lojë.

Spektakël i Freiburg, “manita” Olympiakosit

Në grupin A shpërthen Freiburg, duke kaluar në krye me një fitore të pastër 5-0 ndaj Olympiakos. Skuadra e Grifos mposhti grekët me një tripletë të Gregoritsh, golin e Sildillia dhe të Doan. West Ham është në vendin e dytë në grup, i mbetur në 0-0 përballë TSC. Freiburg dhe Ëest Ham tashmë janë kualifikuar dhe do të garojnë për aksesin e drejtpërdrejtë në raundin e 16-shes në ditën e fundit.

Ndeshjet e tjera

Në grupin C, Sparta Praga rihap diskutimin e kualifikimit duke mposhtur Betisin falë golit të Haraslin. Gjithçka u shty për ditën e fundit, me Rangers në lojë Aris. Në grupin D të Atalantës, Rakoë mposht Sturmin: tani të dyja skuadrat kanë 4 pikë për të luajtur për një vend në Konferencë. Së fundi, në grupin F, Rennes konsolidoi vendin e parë duke mposhtur Maccabin.