RTSH Sport Live

Byron Moreno sulmohet nga një futbollist në një turne amator

  • 26/03/2023
  • |
  • Futboll Bota
Byron Moreno sulmohet nga një futbollist në një turne amator
Ish-arbitri ekuadorian që shpërtheu zemërimin e Italisë në Kupën e Botës 2002 është kthyer edhe njëherë në qendër të vëmendjes

Nga Kupa e Botës në një turne amator, Byron Moreno është rikthyer në diskutim më shumë se njëzet vjet pas ditës kur shpërtheu zemërimin e Italisë së Trapattonit, e eliminuar në raundin e 16-shes të Kupës së Botës 2002 përballë Koresë së Jugut, në të cilën arbitri ishte protagonist negativ.

Të eliminuar nga 'goli i artë' i shënuar nga Ahn, Italia u ankua shumë për drejtimin e ndeshjes nga ekuadoriani, i cili përjashtoi Tottin (kartonin e dytë të verdhë për një gjoja simulim) dhe fishkëlleu një pozicion të dyshimtë për Tommasin duke e penguar atë për të shënuar 'golin e artë' që do ta dërgonte kombëtaren Trap në çerekfinale. I pezulluar dhe më pas i përjashtuar në vitin 2003 nga federata e tij pas disa skandaleve, Moreno u arrestua në vitin 2010 dhe u dënua në Shtetet e Bashkuara për trafik droge përpara se të lirohej në vitin 2012 dhe të ekstradohej në Ekuador ku sot, në vitin 2023, ai është kthyer në lajme.

Viral në rrjetet sociale në fakt është bërë një video në të cilën ish-arbitri, tashmë 53 vjeç, shihet duke u sulmuar në fushë nga një futbollist gjatë finales së një turneu amator në Guayaquil, të cilin ai e drejtonte. Goditje e fortë ndaj Morenos, i befasuar nga mbrapa, me sulmuesin i cili u largua menjëherë ndërsa shokët e skuadrës e shpëtuan duke e ndihmuar të ngrihej.