RTSH Sport Live

Champions, Interi shpreson: për 10 vjet kush fiton ka një kroat në ekip

  • 26/05/2023
  • |
  • Futboll Bota
Champions, Interi shpreson: për 10 vjet kush fiton ka një kroat në ekip
Një statistikë i buzëqesh zikaltërve: në fakt, Manchester City nuk ka asnjë kroat në skuadër...

Në finalen e Ligës së Kampionëve, Interi do të duhet të përballet me Manchester City-n e blinduar dhe nuk do të jetë e lehtë për të. Një kuriozitet që është shfaqur ditët e fundit në internet, megjithatë, i buzëqesh zikaltërve. Gjatë dhjetë viteve të fundit, skuadra që ka fituar Ligën e Kampionëve ka pasur gjithmonë të paktën një kroat në ekip. Një detaj që është i mirë për Inzaghin dhe shqetëson Guardiolën. Ndërsa Interi ka Marcelo Brozovic në skuadër, në fakt, City nuk ka asnjë lojtar kroat në listën e tij.

Në një ndeshje të vetme si finalja e Ligës së Kampionëve,  statistikat dhe precedentët llogariten deri në një pikë të caktuar. Por besëtytnitë shpesh shoqërojnë shpresat  e fansave. Pra, edhe prania e një kroati në skuadër mund të konsiderohet një shenjë e mirë për aktin e fundit të top turneut evropian të futbollit për klube.

Në dhjetë vitet e fundit, për më tepër, historia flet vetë. Dhe kushdo që ka ngritur kupën ka pasur gjithmonë një kroat në ekipin e tij. Në 2013 Bayern kishte Mandzukic, në 2014 Real Madrid kishte Modric, në 2015 Barcelona kishte Rakitic, në 2016, 2017 dhe 2018 Reali kishte Modric dhe Kovacic, në 2019 Liverpool kishte Lovren, në 2020 Bayern kishte Perisic, në 2021 Chelsea kishte Kovacic, në 2022 Real Madrid kishte akoma Modric.