RTSH Sport Live

Çmimi i Madh i Kinës, Verstappen merr edhe pole position

  • 20/04/2024
  • |
  • Formula 1
Çmimi i Madh i Kinës, Verstappen merr edhe pole position

Fundjava në Shangai është nga ato për tu vendosur në kornizë për kampionin në fuqi të Formulës 1. Pas triumfit në garën Sprint, piloti holandez ka qenë më i shpejti edhe në provat zyrtare ku ka vendosur kohën më të shpejtë.

Ky ishte pole position i pestë sezonal dhe i 37-ti në karrierë për Verstappen, i cili kurrë më parë nuk është nisur nga vendi parë në Çmimin e Madh të Kinës.

Kualifikueset e treta holandezi i mbylli me kohën 1’33’’660 duke lënë pas shokun e ekipit, Sergio Perez. Ndërsa nesër nga radha e dytë do të niset Aston Martin i super Fernando Alonso-s dhe McLaren-i i Lando Norris.