RTSH Sport Live

Çmimi i Madh i Monakos, Verstappen pa rivalë

 • 28/05/2023
 • |
 • Formula 1
Çmimi i Madh i Monakos, Verstappen pa rivalë
Piloti holandez dominon në Principatë, në një garë të kushtëzuar nga shiu në fazat e fundit

Max Verstappen me makinën e Red Bull fiton Çmimin e Madh të Monakos, raundin e shtatë të kampionatit botëror F1. Piloti i Red Bull u nis nga vendi i parë dhe nuk kishte shumë probleme për të menaxhuar të vetmin pilot që mund ta minonte atë, Fernando Alonso, i cili përfundon i dyti. Esteban Ocon ngjitet në podium, ndërsa për të gjetur Ferrarin e parë duhet të zbresësh në vendin e gjashtë, ku përfundoi Charles Leclerc, ndërsa Carlos Sainz përfundoi i teti.

Garë anonime për pilotët e ‘Kokëkuqes’, me Sainz që paguan gjithashtu një gabim të bërë kur filloi të bjerë shi i madh. Jashtë podiumit, Mercedes i Lewis Hamilton dhe George Russell.

GARA E MONAKOS

 1. Max Verstappen (Red Bull)
 2. Fernando Alonso (Aston Martin)
 3. Esteban Ocon (Alpine)
 4. Lewis Hamilton (Mercedes)
 5. George Russell (Mercedes)
 6. Charles Leclerc (Ferrari)
 7. Pierre Gasly (Alpine)
 8. Carlos Sainz (Ferrari)
 9. Lando Norris (McLaren)
 10. Oscar Piastri (McLaren)
 11. Valtteri Bottas (Alfa Romeo)
 12. Nyck de Vries (AlphaTauri)
 13. Zhou Guanyu (Alfa Romeo)
 14. Alexander Albon (Williams)
 15. Yuki Tsunoda (AlphaTauri)
 16. Sergio Perez (Red Bull)
 17. Nico Hulkenberg (Haas)
 18. Logan Sargeant (Williams)

OUT
Lance Stroll (Aston Martin)
Kevin Magnussen (Haas)

 

KLASIFIKIMI I PILOTËVE

 1. Max Verstappen (Red Bull) 144
 2. Sergio Perez (Red Bull) 105
 3. Fernando Alonso (Aston Martin) 93
 4. Lewis Hamilton (Mercedes) 69
 5. George Russell (Mercedes) 50
 6. Carlos Sainz (Ferrari) 48
 7. Charles Leclerc (Ferrari) 42
 8. Lance Stroll (Aston Martin) 27
 9. Esteban Ocon (Alpine) 21
 10. Pierre Gasly (Alpine) 14
 11. Lando Norris (McLaren) 12
 12. Nico Hulkenberg (Haas) 6
 13. Oscar Piastri (McLaren) 5
 14. Valtteri Bottas (Alfa Romeo) 4
 15. Guanyu Zhou (Alfa Romeo) 2
 16. Kevin Magnussen (Haas) 2
 17. Yuki Tsunoda (AlphaTauri) 2
 18. Alexander Albon (Williams) 1
 19. Nyck de Vries (AlphaTauri) 0
 20. Logan Sargeant (Williams) 0

 

KLASIFIKIMI I KONSTRUKTORËVE

 1. Red Bull 249
 2. Aston Martin 120
 3. Mercedes 119
 4. Ferrari 90
 5. Alpine 35
 6. McLaren 17
 7. Haas 8
 8. Alfa Romeo 6
 9. AlphaTauri 2
 10. Williams 1