RTSH Sport Live

De Jong i përgjigjet Malen, barazim mes PSV-së dhe Dortmundit

  • 20/02/2024
  • |
  • UEFA Champions League
De Jong i përgjigjet Malen, barazim mes PSV-së dhe Dortmundit
Gjithçka shtyhet deri në ndeshjen e kthimit në Signal Iduna Park.

Në ndeshjen e parë të fazës së 16-shes të Ligës së Kampionëve 2023/24, ndërmjet PSV Eindhoven dhe Borussia Dortmund gjithçka përfundoi në barazim, 1-1 në Philips Stadion. Verdhezinjtë thyen ngërçin në minutën e 24-të me Donyell Malen, por u kapën në minutën e 56-të nga penalltia e Luuk de Jong. Barazimi i mirë për gjermanët, në prag të ndeshjes së kthimit në shtëpi. Disa keqardhje për holandezët, të cilët dominuan në fushë për një kohë të gjatë mes pjesës së parë dhe të dytë.

Luuk de Jong shënoi golin e nëntë në Ligën e Kampionëve për PSV-në, duke kaluar Ruud van Nistelrooy (tetë) si golashënuesi më i mirë i klubit holandez në historinë e kompeticionit.

Donyell Malen është lojtari i parë holandez që shënon kundër një ekipi holandez në fazën eliminatore të këtij kompeticioni.

Para Donyell Malen, holandezi i fundit që shënoi kundër një ekipi holandez në Champions League ishte Arjen Robben për Bayern kundër PSV në tetor 2016.

PSV ka shënuar gjashtë nga shtatë penalltitë e fundit në kompeticionet e mëdha evropiane (me Luuk De Jong që i ka realizuar dy të fundit), pasi ka humbur katër radhazi midis shkurtit 2015 dhe shtatorit 2016 (përfshirë një të humbur nga De Jong).