RTSH Sport Live

Dëmtohet Gjimshiti, problem për Atalantën

  • 04/12/2023
  • |
  • Itali
Dëmtohet Gjimshiti, problem për Atalantën
Mbrojtësi kuqezi detyrua të largohej nga fusha për shkak të tendosjes së muskujve në kofshën e majtë

Sezoni i Atalantës vazhdon të shënohet me dëmtime dhe pengesa. Pasi hoqi dorë nga Kolasinac, i cili nuk ishte në gjendje të mirë, skuadra e Bergamos pësoi një tjetër goditje të rëndë në ndeshjen kundër Torinos. Në minutën e 19-të, Berat Gjimshitiu detyrua të largohej nga fusha për shkak të tendosjes së muskujve në kofshën e majtë, duke iu bashkuar listës në rritje të lojtarëve të padisponueshëm.

Largimi i Gjimshitit e detyroi Atalantën të bënte një riorganizim të shpejtë. Vendin e tij e zuri Mitchell Bakker, i thirrur për të marrë përsipër një detyrë të vështirë në një ndeshje të komplikuar. Skuadra, e cila po kalon një periudhë të vështirë, ka treguar një frymë përshtatjeje dhe qëndrueshmërie, por dëmtimet e vazhdueshme po vënë në provë.

Trajneri Gian Piero Gasperini përballet me një sfidë kërkuese, duke u përpjekur të mbajë moralin e ekipit të lartë dhe të përshtatë strategjinë me një situatë gjithnjë në ndryshim. Mungesa e lojtarëve kryesorë si Kolasinac dhe tani Gjimshiti rëndon skuadrën. Përballë Torinos të besuarit e Gasperinit pësuan disfatë: 3-0 në Olimpico Grande Torino, me dygolëshin e Duvan Zapata (22' dhe 95') dhe penalltinë e Sanabria (55').