RTSH Sport Live

Dimarco-Sanchez, Interi nisin numërimin mbrapsht për titullin

  • 01/04/2024
  • |
  • Itali
Dimarco-Sanchez, Interi nisin numërimin mbrapsht për titullin
Zikaltërit kanë mposhtur Empolin me rezultatin 2-0

Pas barazimit me Napolin, Interi është rikthyer të vrapojë në krye të tabelës. Në ndeshjen e javës së 30-të të Serisë A, skuadra e Inzaghit mundi 2-0 Empolin, duke u ngjitur në kuotën e 79 pikëve dhe duke e kthyer Milanin në -14. Në Meazza janë drejtuesit e ligës ata që luajnë ndeshjen.

Në pjesën e parë Dimarco (5') e çau menjëherë ngërçin me një goditje me këmbën e majtë pas nisjes së Thuram në një pozicion të dyshimtë, më pas një gjuajtje e Bastonit goditi shtyllën.

Në pjesën e dytë Empoli tentoi të reagonte, por Interi ishte afër dyfishimit të epërsisë me Barella dhe Pavard dhe më pas mbylli llogaritë me Sanchez (81').

Interi ka fituar të paktën 25 nga 30 ndeshjet e para të luajtura në një kampionat të vetëm të Serisë A për herë të dytë në historinë e tyre; e vetmja e mëparshme ishte në 2006/07 (25 edhe në atë rast, me Roberto Mancinin në stol).