RTSH Sport Live

Ditë historike për tenisin italian, Sinner zyrtarisht numri 1 në renditjen botërore

  • 10/06/2024
  • |
  • Sporte të tjera
Ditë historike për tenisin italian, Sinner zyrtarisht numri 1 në renditjen botërore

Jannik Sinner ngjitet zyrtarisht në krye të renditjes ATP, renditje e bazuar në rezultatet e 52 javëve të fundit. Ai është italiani i parë që arrin vendin e parë në renditjen botërore në historinë e tenisit për meshkuj.

Italiani është numri 1 i 29-të në botë që kur ekzistonte renditja e kompjuterizuar, e prezantuar në vitin 1973. Sinner e nisi vitin 2024 si numri 4. Ai triumfoi në Australian Open, italiani i parë në listën e nderit të turneut dhe i pari që fitoi një Slam për meshkuj që nga viti 1976, dhe në Masters 1000 në Miami.

Në këtë kategori turnesh ai krenohet gjithashtu me dy gjysmëfinale në Indian Wells dhe Monte-Carlo.

Sinner është lojtari i dytë i lindur në vitet 2000 që arrin në krye të renditjes pas Carlos Alcaraz, i cili mundi Sinner në gjysmëfinale në Roland Garros. Në finale ai mposhti Alexander Zverev në pesë sete dhe u bë lojtari më i ri me të paktën tre Slam në tre sipërfaqe të ndryshme.

Prandaj, Novak Gjokovic zbret në vendin e tretë, pasi ka arritur 429 javë në karrierën e tij si numri 1 i botës.

Kjo është dhjetëshja e parë e renditjes Atp: 1 Jannik Sinner (Ita) 9,525; 2. Carlos Alcaraz (Spa) 8580; 3. Novak Gjokovic (Ser) 8360; 4. Alexander Zverev (Gjer) 6,885; 5. Daniil Medvedev (Rus) 6485; 6. Andrey Rublev (Rus) 4710; 7. Casper Ruud (Nor) 4,025; 8. Hubert Hurkacz (Pol) 3,995; 9. Alex de Minaur (Aus) 3,845; 10. Grigor Dimitrov (Bul) 3775.