RTSH Sport Live

Dopio Red Bull në Sakhir, Verstappen i pakapshëm

  • 02/03/2024
  • |
  • Formula 1
Dopio Red Bull në Sakhir, Verstappen i pakapshëm
Tri herë kampioni i botës, pa rivalë në këtë nisje të sezonit të ri

Shumë zhurmë për asgjë, nën qendër të vëmendjes së Sakhir, Max Verstappen dhe Red Bull vendosën në asfalt një tjetër demonstrim të epërsisë. Kampioni holandez u shkëput menjëherë që në nisje, shoku i tij i skuadrës Sergio Perez fitoi brenda pak kthesash vendin e dytë e dytë.

 Carlos Sainz kap vendin e tretë në podium me një pjesë të parë agresive të garës dhe disa sulme parakalimesh kundër shokut të skuadrës Charles Leclerc, i cili në fund rimburson një performancë të komprometuar nga një problem i bilancit të frenave në SF-24 e tij, duke zënë vendin e katërt ndaj George Russell, i cili vulos pjesën e sipërme.

Më pas vijnë Lando Norris, Leëis Hamilton, Oscar Piastri, Fernando Alonso dhe Lance Stroll përfundojnë në këtë renditje nga vendi i gjashtë në të dhjetin në renditje.

Mund të jetë një imazh i ‎3 persona dhe ‎teksti që thotë "‎BAHRAIN ב E N TAG HETER RAUC Mobil1 bil TAG HEUER RAUCH Mobil1 BYB'T HONDA ORACLE አል VERSTAPPEN BYB HOND ORACLE PEREZ Santande VGW CPI f SAINZ CHARLESECER 5 GEORGE RUSSELL FERRARI 6 LANDO NORRIS MERCEDES 7 LEWIS HAMILTON McLAREN 8 OSCAR PIASTRI MERCEDES 9 FERNANDO ALONSO McLAREN 10 I+I LANCE STROLL ASTON MARTIN ASTON MARTIN‎"‎‎