RTSH Sport Live

Dortmundi, 6 gola Këlnit për të arritur në vendin e parë

  • 18/03/2023
  • |
  • Gjermani
Dortmundi, 6 gola Këlnit për të arritur në vendin e parë
Djemtë e Terzic goditën me Guerreiro, Malen, Haller(dopietë) dhe Reus(dopietë)

Në javën e 25-të të Bundesligës, Borussia Dortmund shfaqet si një ortek ndaj Këlnit dhe rimerr epërsinë (53 pikë), në pritje të përgjigjes së Bayern(52 pikë). Skuadra e Terzic fiton 6-1: dy gola për Reus dhe Haller, gola edhe nga Guerreiro dhe Malen. Nga ana tjetër, Leipzig ishte në një ditë jo, duke rënë papritur në fushën e Bochum. Sfida u vendos nga një goditje me kokë e Masovic në fillim të pjesës së dytë. Të besuarit e Rose mbeten në vendin e tretë me 45 pikë, të barabartë (por me një ndeshje më shumë) me Union Berlin dhe Freiburg. Bochum fiton tri pikë të çmuara në luftën për shpëtim.

Fitore si udhëtuese e Ëolfsburgut në fushën e Shtutgartit. Për të thyer baraspeshën është një gol i shënuar nga Marmoush në minutën e 56-të. Hoffenheim mori në shtëpi play-off-in me Hertha Berlin, i mundur me një rezultat të pastër 3-1 (dy gola nga Kramaric dhe gol nga Bebou. Për miqtë, gol nga Stefan Jovetic), ndërsa Augsburg dhe Schalke 04 barazuan 1-1: të zotët e shtëpisë në avantazh me Maier, goli i barazimit në shtesë falë penalltisë së Bulter.