Dortmundi ndalet nga Bochum, mundësi për Bayern-in

• 28/04/2023
  • |
Verdhezinjtë nuk shkojnë më shumë se një barazim 1-1, Ademy I përgjigjet Losillas

Java e 30-të e Bundesligës hapet me një barazim të papritur nga Borussia Dortmund, ndalur 1-1 nga Bochum. Nisja me një ritëm shumë të lartë në Vonovia Ruhrstadion. Kalojnë pesë minuta dhe vjen goli i vendasve, i firmosur nga kapiteni Losilla me një goditje të shkëlqyer nga jashtë zonës. Borussia Dortmund u kundërpërgjigj menjëherë, duke barazuar në minutën e 7-të: goditje nga Malen, prekje nga Haller dhe në shtyllën e largët mbërrin Adeyemi, i cili shënon nga dy hapa. Ritmet bien pas një çerek ore, por mundësitë nuk mungojnë. Paradoksalisht, megjithatë, më të mirët në lojë janë nga ana e Bochum: Hofmann në mënyrë sensacionale humbet mundësinë për golin e avantazhit. Shkojnë në pushim me rezultatin 1-1.

Në pjesën e dytë Borussia Dortmund u bë menjëherë e rrezikshme me Bellingham dhe Malen, por pa depërtuar si duhet. Prandaj Terzic aktivizon Reus dhe Moukoko, të cilët paketojnë shansin më të mirë të verdhezinjve në minutën e 74-të: sulmuesi i ri, megjithatë, gjen pritjen e madhe nga Riemann.

Në finale Dortmund sheh golin e fitores të Hummels të anulohet për pozicion jashtë loje në minutën e 90-të. Ndërkohë, Bellingham humb mundësinë për 2-1 në minutën e 98-të. Kështu përfundon 1-1, me Borussia Dortmund që rrezikon lidershipin e saj në Bundesligë: verdhezinjtë janë të parët me 62 pikë dhe rrezikojnë të kalohen nga Bayern (60), të angazhuar me Herthën. Bochum rritet në 28, tani në +3 me vendin e tretë nga fundi.