RTSH Sport Live

Euro 2024, mediat ukrainase akuzojnë: Ëndrra e Ceferin është realizuar

  • 21/11/2023
  • |
  • Futboll Bota
Euro 2024, mediat ukrainase akuzojnë: Ëndrra e Ceferin është realizuar
Në Sport.ua, një frazë që i referohet penalltisë së padhënë ndaj Mudryk

Janë ngritur tonet në mediat ukrainase për penalltinë e padhënë, gjithmonë sipas tyre, ndaj Mudryk në fundin e ndeshjes Ukrainë-Itali. Në Sport.ua, edicioni online i një prej gazetave kryesore sportive të vendit, lexohet një referencë për fjalët e Aleksandr Ceferin, i cili në tetor e kishte cilësuar Italinë si "shumë të rëndësishme" për Euro 2024. "Kishte një rast për penallti pas një rrëzimi të Mudryk, por arbitri nuk e dhai. Madje nuk e mori mundimin për ta riparë,  - thuhet në artikull-. Në fund ëndrra e Ceferin u bë realitet: Italia u kualifikua në Kampionatin Evropian falë barazimit 0-0”.

Rebrov: Ishte një faull, por VAR... -  "Për mua, faulli i Cristante ndaj Mudryk ishte aty, por ka VAR dhe nuk jemi ne ata që vendosim. Arbitri në fushë nuk u thirr për të verifikuar atë që ndodhi. Për mua ishte një penallti, por VAR nuk e mori parasysh. Është e përshtatshme për të thirrur arbitrin përpara ekranit”. Kështu tha trajneri i Ukrainës, Rebrov. "Ishte një ndeshje e vështirë që në fillim - shtoi ai -. Në pjesën e parë punuam kryesisht në fazën e mbrojtjes, ndërsa në pjesën e dytë filluam të shtynim dhe të riniseshim. Djemtë në dhomat e zhveshjes ishin të trishtuar, fola me ata, por ne bëmë një garë të mirë”.