RTSH Sport Live

F1, Hamilton triumfon në Portugali: Garë e vështirë, fizikisht dhe mendërisht

  • 02/05/2021
  • |
  • Formula 1
F1, Hamilton triumfon në Portugali: Garë e vështirë, fizikisht dhe mendërisht
Deklarata e pilotit britanik pas triumfit në Portimao, fitorja e dytë sezonale

Lewis Hamilton merr fitoren e 97-të të karrierës së tij në Formula 1. Britaniku i Mercedes fiton Çmimin e Madh Portugez dhe triumfon për herë të dytë në këtë sezon, pas Bahreinit, duke lënë pas Red Bull të Max Verstappen: "Ishte një garë e vështirë në nivel fizik dhe mendor - pranon kampioni në fuqi i botës -. Dhe pastaj me këtë erë ishte mjaft e lehtë për të bërë gabime. Unë arrita të filloj mirë, pastaj pas makinës së sigurisë humba pozicionin tim. Nuk më kujtohet mirë se si shkoi më pas, por unë arrita të kaloj Verstappen dhe Bottas për pozicionin e parë. Mund të them se ishte një garë e mirë”.

Pas një fitore kaq të dhimbshme në nivelin mendor, Hamilton jep pak hapësirë ​​për festime dhe tashmë po përpiqet të kthejë faqen drejt Grand Prix-it tjetër, të planifikuar në Spanjë. "Tani do të duhet të rikuperojmë fizikisht dhe pastaj të përqendrohemi në garën e ardhshme. Nuk ka shumë kohë për të analizuar, por sot nuk shkoi në mënyrë të përsosur. Ne do të shohim se ku dhe çfarë mund të përmirësojmë", fjalët e anglezit të Mercedes.

POS NO DRIVER CAR LAPS TIME/RETIRED PTS
1 44 Lewis Hamilton MERCEDES 66 1:34:31.421 25
2 33 Max Verstappen RED BULL RACING HONDA 66 +29.148s 18
3 77 Valtteri Bottas MERCEDES 66 +33.530s 16
4 11 Sergio Perez RED BULL RACING HONDA 66 +39.735s 12
5 4 Lando Norris MCLAREN MERCEDES 66 +51.369s 10
6 16 Charles Leclerc FERRARI 66 +55.781s 8
7 31 Esteban Ocon ALPINE RENAULT 66 +63.749s 6
8 14 Fernando Alonso ALPINE RENAULT 66 +64.808s 4
9 3 Daniel Ricciardo MCLAREN MERCEDES 66 +75.369s 2
10 10 Pierre Gasly ALPHATAURI HONDA 66 +76.463s 1
11 55 Carlos Sainz FERRARI 66 +78.955s 0
12 99 Antonio Giovinazzi ALFA ROMEO RACING FERRARI 65 +1 lap 0
13 5 Sebastian Vettel ASTON MARTIN MERCEDES 65 +1 lap 0
14 18 Lance Stroll ASTON MARTIN MERCEDES 65 +1 lap 0
15 22 Yuki Tsunoda ALPHATAURI HONDA 65 +1 lap 0
16 63 George Russell WILLIAMS MERCEDES 65 +1 lap 0
17 47 Mick Schumacher HAAS FERRARI 64 +2 laps 0
18 6 Nicholas Latifi WILLIAMS MERCEDES 64 +2 laps 0
19 9 Nikita Mazepin HAAS FERRARI 64 +2 laps 0
NC 7 Kimi Räikkönen ALFA ROMEO RACING FERRARI 1 DNF 0