RTSH Sport Live

F1, Massa kërkon Botërorin 2008 dhe 82 milionë euro

  • 11/03/2024
  • |
  • Formula 1
F1, Massa kërkon Botërorin 2008 dhe 82 milionë euro
Braziliani nuk dorëzohet për kampionatin e humbur  humbur ndaj Hamilton: padi kundër FIA, Fom dhe Ecclestone.

Felipe Massa nuk heq dorë nga Kampionatin Botëror 2008 të humbur në kthesën e fundit kundër Leëis Hamilton, veçanërisht për shkak të "Crash Gate" në Singapor që ishte pika e vërtetë e kthesës së kampionatit. Episodi është i njohur prej disa kohësh: në Singapor 2008 Fernando Alonso fitoi një garë shumë të çuditshme. Një karburant i hershëm nga spanjolli në xhiron e 12-të, më pas aksidenti i shokut të tij të skuadrës, Nelson Piquet Jr, që shkakton një fazë neutralizimi të garës. Më pas komunikimi i ekipit me Massa-n për furnizim me karburant, i cili madje shkaktoi një rrëmujë të vërtetë në garazhin e Ferrarit, ku humbi shumë kohë.

Në shtator 2009 doli se Piquet Jr u ​​përplas me murin me sugjerimin e garazhit të Renault, duke rezultuar në një zhurmë dhe një gjyq: dy vjet pezullim për Flavio Briatore dhe Pat Symonds, drejtuesit e ekipit. Por rendi i mbërritjes së Singaporit nuk u ndryshua dhe Massa nuk mori drejtësi.

Ish-piloti i Ferrarit, megjithatë, siç raporton portali O Globo, nuk dorëzohet dhe tani po i çon të gjithë në gjykatë: ai ka paditur FIA-n, Fom (shoqata e ekipeve F1) dhe Bernie Ecclestone (në atë kohë kreu i Cirkuitit). Braziliani kërkon atë Botëror dhe gjithashtu kompensim (82 milionë euro) për dëmet morale dhe materiale. “Përpjekjet për të gjetur një zgjidhje miqësore ishin të pasuksesshme, duke e lënë Massa-n me të vetmen zgjedhje për fillimin e procedurave ligjore”, thuhet në shënimin nga firma ligjore e ish pilotit të Ferrarit.