RTSH Sport Live

F1, stuhi mbi Ben Sulayem: ka ndikuar në rezultatin e një GP

  • 04/03/2024
  • |
  • Formula 1
F1, stuhi mbi Ben Sulayem: ka ndikuar në rezultatin e një GP
Presidenti i FIA-s, nën hetim për lobim për të anulluar penalltinë e Fernando Alonso në GP të Arabisë Saudite të sezonit të kaluar

Nuk ka paqe për botën e F1. Ndërsa stuhia që përfshin drejtorin e ekipit të Red Bull, Chris Horner, nuk tregon shenja të zbutjes, një çështje e re rrezikon të minojë besueshmërinë e sistemit. Presidenti i FIA-s, Mohammed Ben Sulayem, thuhet se është nën hetim për përpjekje për të ndikuar në rezultatin e një Grand Prix sezonin e kaluar. BBC në fakt ka pasur akses në një raport të hartuar nga një menaxher,  i cili flet për një ndërhyrje nga Ben Sulayem për të revokuar një dënim prej 10 sekondash të vendosur ndaj Fernando Alonso në GP të Arabisë Saudite të 19 marsit 2023.

Raporti citon një burim anonim, sipas të cilit Ben Sulayem telefonoi Sheikh Abdullah bin Hamad bin Isa Al Khalifa, nënkryetar i FIA-s për sportin në rajonin e Lindjes së Mesme dhe Afrikës së Veriut, i cili ishte në Arabinë Saudite për garën në cilësinë zyrtare, duke informuar atij që sipas mendimit të tij dënimi duhet të revokohet. Sipas BBC, do të duhen 4 deri në 6 javë që komisioni i etikës të hartojë një raport mbi rastin.