RTSH Sport Live

Fiorentina përmbys Romën në tre minuta me Jovic dhe Ikoné

  • 27/05/2023
  • |
  • Itali
Fiorentina përmbys Romën në tre minuta me Jovic dhe Ikoné
El Shaaraëy kaloi në avantazh verdhekuqtë, më pas midis minutave 85’ dhe 88’ violët përmbysën ndeshjen

Në javën e 37-të të Serisë A, Fiorentina mundi Romën 2-1 në rikthim (tashmë synon finalen e Europa League) dhe u rikuperua pas humbjes në Kupën e Italisë ndaj Interit. Verdhekuqtë e nisën fuqishëm dhe zhbllokuan ndeshjen në minutën e 11-të me El Shaaraëy dhe dominuan pjesën e parë, me violët që u shpëtuan nga një Cerofolini i mrekullueshëm. Në pjesën e dytë, toskanët sulmuan dhe arritën të përmbysin ndeshjen në finale brenda 3': në minutën e 85-të Jovic barazoi nga disa hapa pas një spondi të Mandragorës, në minutën e 88-të këtë herë asistia me kokë nga Kouame për Ikoné rezultoi fitues.

Me një pjesë të dytë që të ngroh zemrën, Fiorentina përshëndeti tifozët e saj me një fitore prestigjioze, një parathënie e shkëlqyer për finalen e Konferencës së Ligës të planifikuar për në 7 qershor në Pragë kundër Ëest Hamit. Një fitore shumë e dëshiruar dhe e arritur vetëm në finale, falë dy veprimeve praktikisht të kopjuara të mirëshkruara nga Jovic dhe Ikoné.

Nga ana tjetër, ata që për arsye të qarta tashmë e kishin mendjen në Europë janë të besuarit e Mourinhos, e cila me gjithë xhiron e madhe dhe të parashikueshme, sërish luajti një pjesë të parë të shkëlqyer, gjatë së cilës meritonin shumë më tepër se një epërsi të vetëm një goli. Special One dozoi burrat dhe energjinë në funksion të Sevillas dhe e pagoi shtrenjtë rënien e përqendrimit në finale.

Asgjë serioze sonte, por për t'u shmangur të mërkurën në Budapest ku verdhekuqtë janë në kërkim të kupës së dytë evropiane në harkun kohor të dy sezoneve pas fitores në Ligën e Konferencës.