RTSH Sport Live

Franca humbet edhe me Gambian, Anglia fiton

  • 25/05/2023
  • |
  • Futboll Bota
Franca humbet edhe me Gambian, Anglia fiton
Les Bleus bien kundër kombëtares afrikane, “Tre Luanët” triumfojnë 3-2 përballë Uruguajit

Ndeshjet e dyta të fazës së grupeve në Botërorin U-20, që po vjen për shikuesit në ekranin e RTSH, panë Italinë të befasohet nga Nigeria në Grupin D, duke shtyrë verdiktin e raundit tjetër në ndeshjen kundër Republikës Domenikane dhe duke lënë të hapura shpresat e Brazilit. Por kjo nuk është e vetmja surprizë e këtij Botërori me Francën gjithashtu që çuditërisht ka rënë kundër Gambisë 2-1 në grupin F: tani rruga e Les Bleus është shumë e ndërlikuar.

Në Mendoza afrikanët morën në shtëpi një garë me një mijë kthesa. Fillimisht avantazhi me autogol i mbrojtësit francez Zoukrou, më pas gabimi nga penalltia për një dopietë të mundshme dhe barazimi i menjëhershëm i Odobert. Në fund është një vezullim i Sanyangut për t'i dhënë fitoren dhe kualifikimin në fazën e 16-shes Gambias. Për Francën, në pritje të rezultateve të tjera të grupit, mbetet shpresa për rikthim mes katër të tretave më të mira dhe detyrimi për të fituar ndeshjen e fundit ndaj Hondurasit.

Ndërkohë, përballja mes Koresë së Jugut dhe Hondurasit është mbyllur në barazim 2-2.

Ajo që nuk ka probleme me përllogaritjet është Anglia, që fitoi sërish pas ndeshjes hapëse në grupin E, duke mposhtur Uruguajin 3-2. “Tre Luanët” vendosën të rrëmbejnë pasimin për fazën tjetër të kompeticionit duke shënuar dy herë në pjesën e parë: Hamphreys e hapi, Devine dyfishoi. Në pjesën e dytë uruguajanët reaguan duke shkurtuar distancën me Gonzalezin, por mbrojtja angleze rezistoi dhe në pjesën e dytë vjen treshja që mbyll llogaritë e firmosur nga Gyabi. Uruguaji nuk u dorëzua dhe para bilbilit të trefishtë shënoi për 2-3 me Abaldon.

Fitore edhe për Tunizinë që ka mundur 3-0 Irakun.

GRUPI E

GRUPI F