RTSH Sport Live

Franca shokon SHBA-në, e mund në basketboll

  • 25/07/2021
  • |
  • Basketboll
Franca shokon SHBA-në, e mund në basketboll
Dream Team mundet 83-76: Shtetet e Bashkuara nuk kishin humbur asnjë ndeshje në Lojëra që nga 2004

Për herë të parë që nga Lojërat e Athinës 2004, kur ata u mundën në gjysmëfinale nga Argjentina, Shtetet e Bashkuara në basketboll për meshkuj nuk kishin humbur një lojë në Lojërat Olimpike. Ndodhi sot në Tokyo 2020, në debutimin kundër Francës. Ekipi i trajnerit Vincent Collet mundi Dream Team të Gregg Popovich në Saitama Arena me rezultatin 83-76.

Pas 25 fitoreve radhazi në Lojëra, aventura e SHBA merr një goditje në Tokio. Nokautimi i pësuar nga banda e trajnerit Popovich ishte i rëndë. Pas një gjysme të parë në kontroll, në interval SHBA e mbyll me një avantazh prej tetë pikësh, por më pas u shemb në çerekun e tretë, duke pësuar një rrjedhje të tmerrshme 25-11 dhe të dështoi të replikojnë në çerekun e fundit përballë një Evan Fournier të pabesueshëm, autor i 30 pikëve, dhe në paraqitjet e shkëlqyera të Gobert (14 pikë dhe 9 kërcime) dhe De Colo 13 pikë, 5 asistime dhe 5 kërcime). 18 pikët nga Holiday dhe 12 nga Adebayo nuk janë të mjaftueshme për Dream Team.