RTSH Sport Live

Euroliga në RTSH: Olympiakos surprizon Barcelonën, fiton edhe Fenerbahçe

  • 24/04/2024
  • |
  • Basketboll
Euroliga në RTSH: Olympiakos surprizon Barcelonën, fiton edhe Fenerbahçe
Ndeshjet e para të play-off-it të Euroligës vazhdojnë të dhurojnë surpriza

Një tjetër surprizë në ndeshjen e parë play-off-it të Euroligës, që po vjen për shikuesit në ekranin e RTSH. Olympiakos mposhtI Barcelonën në Palau me rezultatin 77-75. Pas fitoreve të Fenerbahçes ndaj Monakos dhe fitores së djeshme të Maccabi Tel Aviv ndaj Panathinaikos, mungon sërish faktori fushë, simptomë e një Eurolige në të cilën mbretëron një ekuilibër i madh.

Një sukses i rëndësishëm për skuadrën e Bartzokas që imponoi nokautin e tretë të sezonit ndaj ekipit katalanas. Një paraqitje superlative e skuadrës greke sot, e cila fitoi në mbrojtje, duke pranuar vetëm 35 pikë ndaj Barcelonës në pjesën e parë dhe duke detyruar një nga skuadrat më të mira në këtë Euroligë të shënojë vetëm 75 pikë.

Një ndeshje që ishte gjithmonë në duart e Olimpiakosit, të cilët mundën fillimisht të impononin ritmin e tyre në ndeshje dhe më pas të kufizonin përpjekjet e ndryshme për t'u rikthyer nga vendasit, të cilët u detyruan të ngrinin në fund flamurin e bardhë.

U organizua një ndeshje pothuajse perfekte, vetëm një rënie nga fundi i pjesës së tretë dhe fillimi i pjesës së katërt, por që u la në hije nga një finale e madhe ku skuadra e Athinës u tregua cinike, duke fituar një fitore që mund të jetë kyçe në serinë e ndeshjeve.

Ndërkohë, Fenerbahçe arriti të mposhtë Monakon në një sfidë të pafund me rezultatin 91-95 në ndeshjen 1 të serisë së playoff-it. Nigel Hayes-Davis kryesoi me 19 pikë, Nick Calathes 17 pikë dhe Nathan Sestina 16 pikë. Monaco mori 51 pikë nga treshja Elie Okobo (19 pikë), Jordan Loyd (16) dhe Mike James (16).