RTSH Sport Live

Fyerje raciste ndaj Vinicius, dënohen me 8 muaj burg 3 tifozë të Valencias

  • 10/06/2024
  • |
  • Spanjë
Fyerje raciste ndaj Vinicius, dënohen me 8 muaj burg 3 tifozë të Valencias

Vendimi historik në Spanjë kundër racizmit. Tre tifozë të Valencias u dënuan me tetë muaj burg dhe dy vjet skualifikim nga stadiumet për fyerjet raciste në 'Mestalla' kundër Vinicius në ndeshjen Valencia- Real Madrid.

Kjo është fjalia e parë e këtij lloji që shqiptohet në Spanjë, pas ankesës së LALIGA-s në Gjykatën e Drejtësisë, së cilës iu bashkuan RFEF, Real Madrid dhe javët e fundit edhe vetë viktima, lojtari Vinicio Jr.

Faktet datojnë në 21 maj 2023, në ndeshjen Valencia-Real Madrid. Pasi mori fyerje të përsëritura raciste, Vinicius tregon një tifoz në tribunë dhe kërkon largimin e tij: ndeshja pezullohet me Vinicius që kërcënon të mos kthehet në fushë. Pas 10 minutash “negociata” dhe njoftime nga folësi, loja rifillon. Në finale Vinicius, i përjashtuar nga faulli ndaj Duros, largohet mes fyerjeve. Në fund të ndeshjes deklarata e Real Madridit: “La Liga i përket racistëve”.

Tani, pak më shumë se një vit më vonë, dënimi historik, me të tre autorët e veprave raciste të dënuar me tetë muaj burg. “Ky vendim është një lajm i madh për luftën kundër racizmit në Spanjë”, tha presidenti i La Liga, Tebas.