RTSH Sport Live

Gatti në frymën e fundit, Juve në vend të parë

  • 01/12/2023
  • |
  • Itali
Gatti në frymën e fundit, Juve në vend të parë
Rabiot zhbllokoi sfidën, Carboni barazoi në minutën e 91-të ndërsa mbrojtësi bardhezi shënoi golin vendimtar në minutën e 94-të. Në pjesën e parë Di Gregorio priti një penallti të Vlahovic

Juve kalon pengesën Monza dhe tenton një “grusht shteti” të madh në krye të tabelës. Në ndeshjen e parë të javës së 14-të të Serisë A, skuadra e Allegrit mposhti 2-1 të besuarit e Palladino-s dhe kaloi për momentin Interin për të zënë vendin e parë me 33 pikë. Në U-Poëer Stadium, në pjesën e parë, Di Gregorio bëri mrekullinë duke pritur një penallti të Vlahovic (11'), më pas Rabiot (12') e çau ngërçin me një gjuajtje me kokë. Në pjesën e dytë gjithçka ndodh në rikuperim. Valentin Carboni barazoi rezultatin në minutën e 91-të me një gjuajtje të shkëlqyer me të majtën, më pas Gatti vendosi gjithçka në minutën e 94-të.

Asnjë mesfushor i Serisë A nuk ka shënuar më shumë gola se Adrien Rabiot që nga fillimi i sezonit të kaluar në të gjitha garat (13, si Felipe Anderson dhe Teun Koopmeiners).

Kanë kaluar vetëm 136 sekonda mes golit të Valentín Carboni dhe golit të Federico Gatti.

Monza gjeti rrjetën me goditjen e parë dhe të vetme në portën, në minutën e 91-të të ndeshjes.

Adrien Rabiot shënoi dhe asistoi në të njëjtën ndeshje të Serisë A për herë të dytë në kompeticion, pasi e kishte arritur këtë më parë më 12 maj 2021, kundër Sassuolos.

Me 18 vjeç e 271 ditë, Valentín Carboni është lojtari i dytë më i ri që gjen rrjetën në këtë Serie A, pas Arijon Ibrahimovic (17 vjeç, 330 ditë).

Dushan Vlahovic ka humbur katër nga shtatë penalltitë e fundit në Serie A, pasi i ka kthyer në gola të 12 penalltitë e mëparshme.