RTSH Sport Live

Gjimshiti për “Gazzetta dello Sport”: Italia favorite, por Shqipëria mund të surprizojë

  • 11/06/2024
  • |
  • Futboll Vendi
Gjimshiti për “Gazzetta dello Sport”: Italia favorite, por Shqipëria mund të surprizojë

Kapiteni i kombëtares shqiptare Berat Gjimshiti ka dhënë një intervistë për Gazzetta dello Sport, ku ka folur për ndeshjen e radhës të Shqipërisë, kundër Italisë së Luciano Spallettit në debutimin e Kampionatit Evropian:

Italia favorite, të shtunën?

“Unë them po sepse e njoh potencialin teknik të një skuadre që po festonte fitimin e turneut tre vjet më parë dhe të një futbolli të përmbledhur mirë nga ajo që kanë bërë klubet nw Evropë. Pas vitit 2021 kombëtarja ka pasur ulje-ngritje, por është e qartë të thuhet se nuk duhet ta nënvlerësojmë, por ta respektojmë: është gjithmonë Italia”.

Megjithatë, duke komentuar grupin, ju thatë: “Në futboll ka gjithmonë surpriza”. A mendoni vërtet se do të ishte befasuese që Shqipëria të mundte Italinë?

"Nëse shikojmë historinë, po. Nëse shikojmë realitetin e kombëtares sonë, ndoshta pak më pak."

A do të shohim një duel Gjimshiti-Scamacca të shtunën?

"Nëse luajmë, ndoshta po: por nuk do të jetë një ndeshje vendimtare. Ndërkohë, jam i lumtur për thirrjen e tij, ai e meriton plotësisht".

A mendoni se jeni në momentin më të mirë të karrierës suaj?

“Unë jam si Atalanta: Unë nuk i vendos kufij vetes”.