Gjysmëfinalet e Europa League, raundi i parë flet gjermanisht

• 28/04/2022
  • |
  • UEFA Europa League
Frankfurt mundi West Ham 2-1 falë Knauff dhe Kamada, Skuadra e Tedesco mundi Rangers 1-0 me golin e Angeliño

Shtylla, gola dhe shumë emocione në fitoren e Eintracht Frankfurt në fushën e  Ëest Ham. Gjermanët pushtojnë 2-1 stadiumin e Londrës dhe bëjnë një tjetër hap të rëndësishëm drejt finales së Europa League, pasi kanë eliminuar Barcelonën. Gjermanët kaluan në avantazh me goditjen me kokë të Knauff, pas më pak se një minute, në krosimin e Borre nga e majta. Goditje e ftohtë, anglezët reaguan menjëherë me shtyllën e Bowen dhe gjetën golin e barazimit në minutën e 21-të me Antonio.

Loja mbetet shumë e gjallë dhe plot emocione edhe në pjesën e dytë. Eintracht-it i duhen 9 minuta për t'u rikthyer në epërsi: Kostic shkëmben me Sow, gjuajtja e lojtarit zviceran devijohet nga Areola, por në rikthim Kamada i patrazuar e dërgon në rrjetë. Ëest Ham sulmoi për barazim, por nuk shkoi më shumë se goditja e shtyllës. Eintracht dridhet, por në fund mer një sukses shumë të rëndësishëm, do të mjaftojë një barazim në shtëpi për të kaluar në finale.

Më pak emocionuese, por po aq e rëndësishme ishte fitorja e Leipzig kundër Glasgow Rangers, një 1-0 e arritur vetëm në finale për t'u paraqitur në Skoci me një avantazh të lehtë. Për të paktën një orë, gjermanët luftuan për të shmangur kontrollin mbrojtës të miqve dhe ofruan pak ide. Mundësitë më të mira vijnë nga iniciativat e Nkunkut në pjesën e dytë. Francezi fillimisht ngroh dorezat e McGregor me një gjuajtje nga distanca, më pas në minutën e 70-të shpërdoron një mundësi të artë me portën pothuajse të boshatisur. Kur 0-0 dukej i pashmangshëm, në minutën e 85-të Angeliño gjeti kryeveprën e fitores. Magjia e spanjollit vlen finalen 1-0 për Leipzig dhe do të detyrojë Glasgow Rangers të sulmojë në ndeshjen e kthimit në Skoci.