RTSH Sport Live

Golden State një hap larg titullit, Boston në tapet

  • 14/06/2022
  • |
  • Basketboll
Golden State një hap larg titullit, Boston në tapet
Warriors mundën Celtics 104-94 në Chase Center: me një fitore në TD Garden në Game-6, skuadra e Kerr do të jetë kampione

Një fitore larg titullit. Golden State mund Boston 104-94 në ndeshjen-5 të finaleve të NBA dhe shënon 3-2 në serinë që jep titullin. Djemtë e Kerr do të kenë nevojë vetëm për një sukses në sfidën e ardhshme në TD Garden për të festuar triumfin e shtatë në historinë e tyre. Në Chase Center, Ëarriors kanë një fillim më të mirë, duke mbyllur pjesën e parë me 12 pikë përpara (51-39). Në çerekun e tretë, megjithatë, makthi i rikthimit duket se do të materializohet, siç ndodhi në garën 1: me 35-24 të rikthyer nga intervali i gjatë, në fakt, Celtics paraqiten në 12 minutat e fundit me vetëm një pikë disavantazhi: 75 -74 për Golden State.

Megjithatë, perioda e fundit i buzëqesh sërish Golden State, me skuadrën e Udoka që gjeti problemet sulmuese të ndeshja-4 dhe u rrëzua në finale, pavarësisht Jayson Tatum shënuesit më të mirë me 27 pikë. Të padobishme janë edhe 20 të Marcus Smart dhe 18 të Jaylen Broën.

Te Golden State, 0/9 nga harku i Steph Curry sigurisht që bën zhurmë, i cili vuan mbrojtjen asfiksuese të Celtics. Megjithatë,  Golden State tani rikthehet në Boston për ndeshjen-6 me synimin për të mbyllur serinë: me një sukses do të mbërrinte titulli i shtatë në histori. Për Celtics, qëllimi për të anulluar avantazhin e kundërshtarit dhe për të shkuar në ndeshjen-7.