Haland i dhuron tri pikë Dortmundit

• 27/08/2021
  • |
Goli i norvegjezit në limit vlen 3-2 për verdhezinjtë në përballjen me Hoffenheim

Në ndeshjen hapëse të javës së tretë të Bundesligës, Borussia Dortmund fitoi 3-2 në shtëpi kundër Hoffenheim falë golit në minutën e 91-të nga Haaland, i cili me një të majtë në zonë kapitullon të besuarit e Hoeness, në gjendje të arrijnë të dy avantazhet verdhezinjve. Reyna (49 ') dhe Bellingham (69') morën përgjigjen e Baumgartner (61 ') dhe Dabbur (90'). Me këtë sukses, ekipi i Rose është momentalisht i pari me  6 pikë së bashku me Ëolfsburg.

Finale triller - Minutat e fundit të lojës janë për ata që e kanë zemrën e fortë. Miqtë, në 90 ', në një goditje nga këndi, gjejnë golin e 2-2 falë një devijimi të Dabour përballë portës. Dortmund përgjigjet dhe e bën këtë me yllin e tij: në 5 minutat e rikuperimit Bauman mrekullisht shpëton dy herë ndaj Ëolf dhe Moukoko por asgjë nuk mund të bëjë me goditjen shumë të fuqishme, nga distanca e afërt, të numrit 9 norvegjez që nxit tifozët e Ëestfalenstadion të kalojnë në çmenduri.