RTSH Sport Live

Historiku, Hamilton do të jetë piloti i 97-të i Ferrari-t

  • 02/02/2024
  • |
  • Formula 1
Historiku, Hamilton do të jetë piloti i 97-të i Ferrari-t

Historia e gjatë e Ferrari-t në Formula 1 do të pasurohet me një tjetër kapitull të rëndësishëm pasi në Botërorin e 2025-ës për “kokëkuqen” garon edhe Hamilton.

Më poshtë do të njiheni me të gjithë emrat e pilotëve, të cilët për të paktën një garë kanë drejtuar njëvendëshen e kuqe. Së bashku me britanikun janë plot 97 të tillë. Statistikat tregojnë se plot 40 prej tyre kanë fituar të paktën një Çmim të Madh me Ferrari-n ndëra 58 është numri i pilotëve, të cilët kanë mundur që të ngjiten në podium.

Alberto Askari ishte i pari piloti i Ferrari-t në vitin 1950. Epoka e skuderive me dy pilotë fiks nis në vitet ’70 ndërsa më parë mund të alternoheshin pilotë të ndryshëm përkrah “yjeve”.

Sa i përket binomeve më të rëndësishme janë Lauda-Regaconi, Shumaker-Barrikelo dhe Masa-Raikonen.

Pilotët 1950-1968

1950: Ascari, Sommer, Villoresi, Serafini. 1951: Taruffi, Gonzalez; 1952: Farina, Simon; 1953: Hawthorn, Maglioli, Carini; 1954: Trintignant; 1955: Schell, Frere, Castellotti, Claes. 1956: Fangio, Musso, Collins; Gendebien, Pilette, De Portago, Scarlatti; 1957: Von Trips, Pedrisa, De Tomaso; 1958: Hill; 1959: Allison, Brooks, Behra, Gurney; 1960: Ginther, Mairesse; 1961: Rodriguez; 1962: Baghetti, Bandini; 1963: Surtess, Scarfiotti; 1964: Rodriguez; 1965: Vaccarella; 1966: Parkes; 1967: Amon, Williams; 1968: Ickx, De Adamich, Bell.

Pilotët 1970-2025

1970: Regazzoni, Giunti; 1971: Andretti; 1972: Galli, Merzario, 1974: Lauda; 1976: Reutemann; 1979: Scheckter; 1981: Pironi; 1982: Tambay,; 1983: Arnoux; 1984: Alboreto; 1985: Johansson; 1987: Berger; 1989: Mansell; 1990: Prost; 1991: Alesi, Morbdelli; 1991: Larini; 1996: Schumacher, Irvine; 1999: Salo; 2000: Barrichello; 2006: Massa; 2007: Raikkonen; 2009: Badoer, Fisichella; 2010: Alonso; 2015: Vettel; 2019: Leclerc; 2021: Sainz; 2025: Hamilton.