Interi i përgjigjet Milanit, titulli vendoset në javën e fundit

• 15/05/2022
  • |
  • Itali
Gjithçka në javën e fundit: zikalttërit duhet të mposhtin Sampdorian dhe të shpresojnë që Milani të mundet nga Sassuolo

Interi kalon me sukses provën e radhës, 3-1 në fushën e Cagliarit dhe ende e mban të hapur garën e titullit, e cila do të vendoset në javën e fundit: zikaltërit duhet të mposhtin Sampdorian dhe të shpresojnë që Milani të humbasë përballë Sassuolos. Ndeshja në Sardegna Arena u zhbllokua në minutën e 25-të me një goditje me kokë nga Darmian, pasi një gol u anulua në minutën e 11-të për Skriniar, i cili goditi shtyllën dhe përfundoi në portë me topin, por padashur e preku me krahun e tij.

Në fillim të pjesës së dytë dyfishimi i Lautaro Martinez (51') me një diagonale të bukur. Në 54' Lykogiannis e kthen skuadrën e tij në lojë, por Toro e mbyll gjithçka në 84'. Në shtesë, shtyll e DumfriesMe këtë humbje sardët janë me një këmbë në Serinë B.

Tre gola, tre shtylla dhe shumë mundësi të tjera të krijuara: Interi thjesht nuk dëshiron të dorëzohet dhe të shtyjë çdo fjalim në të 90-at e fundit të një kampionati vërtet të ekuilibruar dhe emocionues (83 pikë kundrejt 81).

Duhet vërtet punë, sepse nëse mposhtja e Sampdorias në letër nuk duket si problem, në të njëjtën kohë duhet të shpresojnë që Sassuolo të kalojë Milanin në një stadium Mapei që do të jetë pothuajse i gjithë kuqezi.

Me fjalë të tjera, duhet një harakiri disi e pamundur nga kushërinjtë, edhe nëse futbolli është plot histori dhe kampionate të humbura në momentet e fundit, në një ndeshje të vetme.