RTSH Sport Live

Juve e Inter, “paqe” në Allianz Stadium

  • 26/11/2023
  • |
  • Itali
Juve e Inter, “paqe” në Allianz Stadium
Vlahovic thërret, Lautaro përgjigjet: derbi i Italisë është mbyllur në barazim 1-1

Juve dhe Inter anulojnë njëri-tjetrin në derbin e Italisë numër 249. Në ndeshjen e madhe të javës së 13-të të Serisë A mes skuadrës së Allegrit dhe asaj të Simone Inzaghit gjithçka përfundon në barazim 1-1 në një ndeshjeje të ndezur dhe të ekuilibruar. Në Allianz Stadium në pjesën e parë Vlahovic (27') e çau ngërçin me asistimin e Chiesa, më pas Lautaro (33') barazoi rezultatin duke devijuar krosin e Thuram. Në pjesën e dytë, në fakt, skuadrat menduan më shumë për t'u mbrojtur dhe me ritëm të ulët dhe me pak shanse shënimi, rezultati mbeti i pandryshuar deri në fund.

Shumë ekuilibër, pak spektakël dhe nga një pikë. Me pak fjalë, kështu përfundoi sfida e shumëpritur mes dy skuadrave që ndajnë aksionet dhe mbajnë distancat të pandryshuara në renditje. Një ndeshje e ashpër dhe e tensionuar, e cila u vu në pah vetëm nga ndezjet e Vlahovic dhe Lautaro në pjesën e parë dhe u shënua nga një rikuperim nervoz, fizik, me pak qartësi në manovër nga të dyja palët. Një mbyllje “lufte” pa fitues apo humbës, në të cilin loja linte vend për taktika dhe në të cilën frika e humbjes fitoi mbi dëshirën për të fituar.