Kryevepra e Dele Alli: Tottenham kalon me lehtësi Wolfsberger

• 24/02/2021
  • |
  • UEFA Europa League
Pas 4-1 në ndeshjen e parë, ishte e lehtë për Spurs kundër austriakëve modestë, 4-0 në ndeshjen e kthimit

Asnjë skuadër në historinë e kupave europiane nuk është eliminuar ndonjëherë pas një fitoreje në transfertë me një diferencë prej 3 golash. Tottenham shpejt largoi dyshimet (jo se kishte ndonjë ...) për të rrezikuar të bëhej i pari, me një goditje fantastike nga Dele Alli, i cili menjëherë i dha drejtim ndeshjes së kthimit, në raundin e 32 me austriakët e Wolfsberger. 4-1 në ndeshjen e parë dhe 4-0 sot në ndeshjen e kthimit. Një rritje e vogël e besimit pas 5 humbjeve në 6 ndeshjet e fundit të Premier League që zhytën Spurs në vendin e 9-të.

Mou la Bale në stol për këtë sfidë dhe vendosi në portë, Joe Hart. Dele Alli I dha një mundësi tjetër dhe u shpërblye me një gol kryevepër në 10 '. Më pas, me avantazhin e krijuar, londinezët thjesht kontrolluan ndeshjen, pa rrezikuar asgjë.

Nëse në minutën e 44-ët humbi një rast të pastër, gjashtë minuta më vonë Vinicius nuk fal, me një assist nga Dele Alli. Asistimi i dytë i Dele erdhi në minutën e 73-të, për Bale, i cili sapo kishte hyrë dhe arriri të shënojë. Në minutën e 83-të, Vinicius realizoi dopietën personale si dhe kompletoi pokerin e Tottenham në këtë sfidë, 4-0.