RTSH Sport Live

Leclerc pas Verstappen, por Mercedes është i dyti në Botëror

 • 26/11/2023
 • |
 • Formula 1
Leclerc pas Verstappen, por Mercedes është i dyti në Botëror
Holandezi i Red Bull e mbylli sezonin 2023 të Formula 1 me një notë të lartë, me fitoren e tij të nëntëmbëdhjetë të sezonit. Monegasku ngjitet në podium, pavarësisht se nuk mjafton për Ferrarin

Max Verstappen e mbylli sezonin 2023 të Formula 1 me një notë të lartë, duke triumfuar edhe në Çmimin e Madh të Abu Dhabit 2023 përpara Ferrarit të Charles Leclerc dhe Mercedes të George Russell. Vendi i dytë në podiumit i arritur nga monegasku, megjithatë, nuk i mjaftoi ekipit të kuq për të zënë vendin e dytë në Kampionatin Botëror, i cili mbrohet nga Mercedes, pavarësisht nga vendi i nëntë zhgënjyes për Leëis Hamilton.

Carlos Sainz gjithashtu zhgënjeu, duke u pozicionuar në vendin e tetëmbëdhjetë në fund. Red Bull i Sergio Perez do të kishte zënë vendin e dytë pas shokut të tij të skuadrës, por pas penalltisë prej pesë sekondash ai ra në vendin e katërt.

GARA E ABU DHABI

 1. Max Verstappen (Red Bull)
 2. Charles Leclerc (Ferrari)
 3. George Russell (Mercedes)
 4. Sergio Perez (Red Bull)
 5. Lando Norris (McLaren)
 6. Oscar Piastri (McLaren)
 7. Fernando Alonso (Aston Martin)
 8. Yuki Tsunoda (AlphaTauri)
 9. Lewis Hamilton (Mercedes)
 10. Lance Stroll (Aston Martin)
 11. Daniel Ricciardo (AlphaTauri)
 12. Esteban Ocon (Alpine)
 13. Pierre Gasly (Alpine)
 14. Alexander Albon (Williams)
 15. Nico Hulkenberg (Haas)
 16. Guanyu Zhou (Alfa Romeo)
 17. Logan Sargeant (Williams)
 18. Carlos Sainz (Ferrari)
 19. Valtteri Bottas (Alfa Romeo)
 20. Kevin Magnussen (Haas)

Mund të jetë një imazh i ‎10 persona dhe ‎teksti që thotë "‎POINTS AFTER THE ABU DHABI GP 2023 DRIVER STANDINGS くمد VERSTAPPEN کی PEREZ HAMILTON 575 285 ASTON MARTIN ALONSO LECLERC 234 206 206 NORRIS SAINZ RUSSELL 205 200 175 PIASTRI ASTON ÛARTIN MARTIN STROLL 97 74‎"‎‎

Mund të jetë një imazh i teksti që thotë "2023 TEAM STANDINGS t RED BULL RACING MERCEDES-AMG POINTS AFTER THE ABU DHABI GP 860 FERRARI ব 409 406 McLAREN ASTON ÛARTIN MARTIN ASTON MARTIN 302 280 ALPINE 120 28 WILLIAMS OT ALPHATAURI ALFA ROMEO 25 HAAS 16 12"