Leverkusen, 42 ndeshje pa humbje: 2-0 përballë West Ham

• 11/04/2024
  • |
  • UEFA Europa League
Xabi Alonso dhe ekipi i tij dominuan që në fillim të ndeshjes, duke arritur 75% të posedimit të topit

Numri i ndeshjeve pa humbje rritet në 42 për Bayer Leverkusen, që jep një tjetër paraqitje të shkëlqyer të sezonit dhe mposht West Hamin 2-0 në BayArena. Xabi Alonso dhe ekipi i tij dominuan që në fillim të ndeshjes, duke arritur 75% të posedimit të topit dhe duke u bërë të rrezikshëm me Adli dhe Grimaldo. Anglezët u shfaqën të rrezikshëm në sulm vetëm me Paquetà.

Në pjesën e dytë, Leverkusen shtoi presionin dhe Fabianskit iu desh të bënte një mrekulli të vërtetë ndaj Schick. Në fushë edhe Bonifaci, i rikthyer nga një dëmtim shumë i gjatë dhe është menjëherë vendimtar.

Formacioni gjerman zhbllokoi sfidën në minutën e 83-të: gjuajtja e Hofmann përshkoi të gjithë zonën dhe gjeti rrugën në rrjetë. Boniface dyfishoi rezultatin në fundin e ndeshjes. Djemtë e Xabi Alonso fitojnë 2-0 dhe tani do të duhet të mbrohen në ndeshjen e kthimit në Angli.