RTSH Sport Live

Liverpuli, Klop: Emocionuese të luash në San Siro

  • 06/12/2021
  • |
  • Futboll Bota
Liverpuli, Klop: Emocionuese të luash në San Siro
Trajneri i Reds, në prag të ndeshjes me Milanin: “Duhet të bëj ndryshime në formacion”

Një Milan i rimodeluar për dëmtimet e shumta dhe një Liverpool i ndryshuar për të lejuar ata që kanë luajtur më shumë të rikuperojnë energji. Kuqezinjtë luajnë gjithçka, Reds mund të bëjnë më të mirën në grup. Teatri i ndeshjes së Ligës së Kampionëve mes dy skuadrave që kanë shkruar faqe epike në Evropë është San Siro: “Mezi pres të luaj atje, është hera e parë për mua”, tha Jurgen Klopp në një konferencë për shtyp. Mundësi që trajneri gjerman, siç thamë, t'i lërë disa lojtarë të marrin frymë: "Salah? Nuk mund t'i ndryshoj të gjithë, do të duhet të vendosim njëmbëdhjetë lojtarë në skuadër. Do të shohim, megjithatë, edhe ne duhet të kuptojmë situatën, sigurisht që duhet t'i bëjmë lojtarët të kthehen dhe të sigurohemi që skuadra më e mirë të jetë në fushë".

"Ka pesë ndryshime - vazhdoi Klopp - kjo është gjithashtu e dobishme për t'i bërë lojtarët të përfshihen në rotacion. Ne duhet të stërvitemi dhe të luajmë në maksimum, mund të stërvitemi më shumë për të luajtur më mirë, por ky është konteksti që kemi. Ne duhet të bëjmë gjërat e nevojshme për të përballuar lojën me intensitetin e duhur dhe kaq.Ka shumë lojtarë të rinj cilësorë, me perspektivë të mirë: jemi shumë të kënaqur me këtë: kemi disa, nesër do të vijnë të rinj të tjerë me ne, të shohim nëse do të luajnë apo jo , por nëse ata janë me ne, kjo është sepse ata kanë cilësitë për të luajtur futbollin që ne duam të luajmë".