RTSH Sport Live

Lojtari i goditur nga sëmundja në fushë, vdes në spital: ishte 26 vjeç

  • 15/04/2024
  • |
  • Të tjera
Lojtari i goditur nga sëmundja në fushë, vdes në spital: ishte 26 vjeç
FIGC: një minutë heshtje në të gjitha fushat

Lojtari i Castelfiorentino, Mattia Giani, 26 vjeç, vdiq në spitalin Careggi (Firence), pasi u sëmur të dielën në fushën e stadiumit komunal të Campi Bisenzio (Firence) gjatë ndeshjes së kampionatit të Eccellenza kundër Lanciotto Campi. Këtë e shkruan në një postim në Facebook kryetari i bashkisë Castelfiorentino, Alessio Falorni.

Gjendja e tij u shfaq menjëherë dëshpëruese. Il Castefiorentino: "Ne ndjejmë një zbrazëti të madhe". Në kujtim të Mattia-s do të mbahet një minutë heshtje para fillimit të ndeshjeve të të gjitha garave të planifikuara nga sot dhe për të gjithë fundjavën, duke përfshirë avancimet dhe shtyrjet. Kjo është komunikuar nga FIGC.

Giani pësoi arrest kardiak dhe u rrëzua, duke humbur ndjenjat. I pari që ndërhyri ishte një nga anëtarët e stafit të Castelfiorentino, i cili bëri masazh kardiak. Sulmuesi me origjinë nga Ponte a Egola (Piza) u dërgua në poliklinikën e Firences me kodin e kuq. Situata ka ndodhur rreth 15 minuta para fillimit të ndeshjes, e cila u pezullua.