RTSH Sport Live

Lyon, shkarkohet Fabio Grosso: humbja ndaj Lille ishte fatale

  • 30/11/2023
  • |
  • Futboll Bota
Lyon, shkarkohet Fabio Grosso: humbja ndaj Lille ishte fatale
Trajneri italian paguan vendin e fundit me 7 pikë në 12 ndeshje, me 44-vjeçarin Pierre Sage që zë vendin e tij në mënyrë të përkohshme.

Eksperienca e Fabio Grosso-s në pankinën e Lionit ishte padyshim intensive, por në të njëjtën kohë edhe shumë e shkurtër. Vetëm dy muaj pas mbërritjes së tij në Francë, trajneri 47-vjeçar në fakt u shkarkua pas humbjes së fundit ndaj Lille, Lyon aktualisht në vendin e fundit në tabelën e Ligue 1, i cili në vend të tij vendosi të fokusohej në një baza e përkohshme, tek Pierre Sage, drejtues i qendrës stërvitore të klubit në përvojën e tij të parë si trajner. Megjithatë, të shtunën me Lens dhe gjithashtu të mërkurën me Marsejën, zëvendësuesi Habib Beye me siguri do të jetë në pankinë.

Grosso mori drejtimin nga Laurent Blanc në mesin e shtatorit, por nuk ishte në gjendje të largonte skuadrën nga zona e ftohtë, e cila fitoi vetëm një ndeshje nën drejtimin e tij dhe kështu pas vetëm dy muajsh, dhe gjithashtu rrezikoi të humbiste një sy në ndeshjen me Marsejën e Gattusos, humbja e së dielës në shtëpi e bindi presidentin amerikan John Textora se ishte koha për t'i dhënë mjedisit një tjetër tronditje. Në pritje të një trajneri të ri, stafeta i kalon Pierre Sage, drejtorit të qendrës stërvitore.