RTSH Sport Live

Martin dominon garën në Misano, në podium edhe Bezzecchi e Bagnaia

 • 10/09/2023
 • |
 • Moto GP
Martin dominon garën në Misano, në podium edhe Bezzecchi e Bagnaia
Spanjolli i Pramac u nis i pari dhe nuk toleroi deri në fund, më pas dy italianët për një podium i gjithi Ducati

Gara e Çmimit të Madh të San Marinos, e vlefshme për raundin e dymbëdhjetë të kampionatit botëror të MotoGP, pa fitoren e Jorge Martinit. Fundjavë perfekte për spanjollin e Ducati Pramac, i cili kryesoi të gjitha xhirot në pistë pasi mori “pole position” dhe fitoren në Sprint të shtunën.

Pas tij, për të kompletuar podiumin, janë Marco Bezzecchi dhe Francesco Bagnaia, stoikë për t'i rezistuar dhimbjeve të forta në dorë dhe këmbë, për të marrë në shtëpi një podium para publikut të tyre. Vendi i katërt për Daniel Pedrosa befasues, i cili shijoi një garë të egër me KTM.

Rezultati:

 1. Jorge Martin (Ducati)
 2. Marco Bezzecchi (Ducati)
 3. Francesco Bagnaia (Ducati)
 4. Daniel Pedrosa (KTM)
 5. Maverick Vinales (Aprilia)
 6. Miguel Oliveira (Aprilia)
 7. Marc Marquez (Honda)
 8. Raul Fernandez (KTM)
 9. Luca Marini (Ducati)
 10. Johann Zarco (Ducati)
 11. Alex Marquez (Ducati)
 12. Aleix Espargaro (Aprilia)
 13. Fabio Quartararo (Yamaha)
 14. Brad Binder (KTM)
 15. Franco Morbidelli (Yamaha)
 16. Augusto Fernandez (KTM)
 17. Fabio Di Giannantonio (Ducati)
 18. Stefan Bradl (Honda)
 19. Takaaki Nakagami (Honda)

OUT
Michele Pirro (Ducati)
Jack Miller (KTM)
Joan Mir (Honda)
Pol Espargaro (KTM)