RTSH Sport Live

Massa, gati të apelojë kundër FIA-s për titullin e vitit 2008: Më vodhën

  • 04/04/2023
  • |
  • Formula 1
Massa, gati të apelojë kundër FIA-s për titullin e vitit 2008: Më vodhën
Braziliani është gati të çojë federatën dhe Ecclestone në gjykatë pas lajmit për "çështjen Piquet" në GP të Singaporit.

Ish-piloti i Ferrarit, Felipe Massa, është gati të çojë FIA-n në gjykatë për t'i kërkuar t'i jepet kampionati botëror për pilotë në vitin 2008, të cilin e humbi përballë Leëis Hamilton pikërisht në kthesën e fundit. Braziliani u nxit nga deklaratat e fundit të Bernie Ecclestone, i cili pranoi se ai nuk kishte zbatuar rregulloren dhe për këtë arsye anuloi Çmimin e Madh të Singaporit 2008.

Në atë garë Nelsinho Piquet shkaktoi vullnetarisht një aksident për të sjellë një makinë sigurie në pistë në mënyrë që të lejonte shokun e tij të atëhershëm të skuadrës te Renault, Fernando Alonso, të fitonte garën. Makina e sigurisë e detyroi Massa të bënte një pit stop dhe ai u ribashkua në pistë në vendin e 13-të, ndërsa rivali kryesor për titull Hamilton përfundoi i treti.

Në një intervistë për Motorsport.com, Massa tha se donte të apelonte "jo për paratë, por për të marrë drejtësi". "Më thanë që nuk mund të apeloja pas shpalljes së kampionit, edhe nëse vërtetohet se është vjedhje. Në atë kohë, avokatët e Ferrarit më thanë për këtë rregull. Pra logjikisht besova në këtë situatë. Por pas 15 vitesh, unë mendojnë se pronari i F1 e kishte zbuluar në vitin 2008, së bashku me presidentin e FIA-s, dhe ata nuk bënë asgjë për të mos njollosur emrin e Formula 1”.

“Është shumë e trishtueshme të dish që rezultati i kësaj gare duhej anuluar dhe se do ta kisha titullin. Në fund të fundit isha ai që humbi më shumë me këtë rezultat. Zgjidhja e duhur është anulimi i rezultatit të asaj gare. Është e vetmja drejtësi që mund të bëhet në një rast si ky. Ne kemi parë tashmë situata të tjera të ngjashme të ndodhin në sport, si Lance Armstrong, i cili dëshmoi se ishte nën efektin e drogës dhe humbi të gjithë titujt. Cili është ndryshimi?"