RTSH Sport Live

Mendilibar në histori, 2 Kupa Evropiane radhazi me 2 skuadra të ndryshme

  • 30/05/2024
  • |
  • UEFA Europa League
Mendilibar në histori, 2 Kupa Evropiane radhazi me 2 skuadra të ndryshme

Dy kupa të ndryshme në dy sezone radhazi, gjithmonë në kurriz të skuadrave italiane. Një vit më parë i mjaftuan 17 ndeshje për të udhëhequr Seviljen në Europa League, duke mundur Juventusin në gjysmëfinale dhe Romën në finale; kësaj radhe atij iu deshën 23 ndeshje për të udhëhequr Olimpiakos në një arritje edhe më legjendare.

Jose Luis Mendilibar është heroi i Athinës, trajneri i aftë për të thyer mallkimin evropian të skuadrave greke: skuadra nga Athina fitoi dje Ligën e Konferencës, duke shkaktuar zhgënjim të madh te Vincenzo Italiano dhe Fiorentina, të cilët panë që ëndrra e tyre e bukur të shuhej edhe njëherë.

63-vjeçari nga Zaldibar hyn kështu në mitin e futbollit evropian. Vetëm bashkëkombasi i tij Rafael Benitez kishte arritur të fitonte dy trofe të ndryshëm në dy sezone radhazi: në vitin 2004 ai udhëhoqi Valencian për të fituar Kupën UEFA, ndërsa një vit më vonë ai e çoi Liverpulin në krye të Evropës duke fituar Champions League në finalen e paharrueshme në Stamboll .