RTSH Sport Live

Miami eliminon Boston, në finale kundër Denver

  • 30/05/2023
  • |
  • Basketboll
Miami eliminon Boston, në finale kundër Denver
Heat imponohet 103-84 në ndeshjen vendimtare të TD Garden. Butler realizoi 28 pikë

Nuk ka rikthim historik, nuk ka përsëritje si e vitit 2022. Këtë herë, Miami i merr të gjitha: ndeshjen e 7-të, titullin e Konferencës së Lindjes dhe kualifikimin për në finalet e NBA, e dyta në katër edicionet e fundit. Në TD Garden përfundoi 103-84 për Heat kundër Boston, i cili nuk arriti të përfundojë rikthimin që do ta bënte të parën në histori që përmbyste një 0-3. Që në fillim nuk ka histori: Miami shkon përpara 52-41, një +11 që vendos menjëherë rekordin. Edhe në pjesën e dytë nuk shkoi më mirë për Boston, që arriti të rikuperonte vetëm një pikë, me Miami përfundimisht duke u arratisur gjatë 12 minutave të fundit të një serie mahnitëse, e cila, megjithatë, pikërisht në aktin e fundit sheh dominimin e njërës prej dy skuadrave.

Jimmy Butler, i cili vitin e kaluar pas nokautit në ndeshjen e 7-të u shfaq para mikrofonëve duke njoftuar se Miami do të ishte ende aty për të luftuar për finalet, e mban premtimin dhe është shënuesi më i mirë i mbrëmjes me 28 pikë, 7 kërcime dhe 6 asistime, me 12/28 nga fusha dhe 3/7 nga harku. Por lideri i Heat u ndihmua dhe nga Martin e Adebayo. Robinson dhe Vincent grupin e fituesve.

Në radhët e Bostonit, nga ana tjetër, vetëm tre e kalojnë klasën: ata janë Brown, White dhe Tatum.

Kështu, zgjedhja e Miami për të rezervuar fluturimin për në Denver pas ndeshjes së 7-të rezulton e suksesshme: Finalet e NBA do të fillojnë në Kolorado, në shtëpinë e Nuggets, mes të enjtes dhe të premtes. Heat ëndërrojnë për një titull që i ka munguar prej dhjetë vitesh, pikërisht nga triumfi i LeBron James, Dwayne Wade, Chris Bosh dhe Ray Allen.