• 15/05/2022
  • |
  • Itali
Leao dhe Theo Hernandez çmendin San Siron pas një pjese të parë të komplikuar

Milani mundi 2-0 Atalantën në ndeshjen e javës së 37-të të Serisë A dhe është afër fitimit të titullit kampion. Në fakt, nëse Interi do të mundë Cagliarin, djemve të Piolit do t'u duhet vetëm një pikë në ndeshjen e fundit, atë me Sassuolo për t'u diplomuar matematikisht si kampionë. Pas një pjese të parë të vështirë për të zhbllokuar ndeshjen në San Siro, është Leao i zakonshëm, i cili gjen goditjen e fitores në minutën e 56-të. Në 75' vjen kryevepra e Theo Hernandez që çmend kuqezinjtë.

Tani objektivi është shumë afër. Fitorja e pestë radhazi dhe momentalisht + 5 ndaj kushërinjve zikaltër, tashmë të detyruar të fitojnë të dyja ndeshjet e fundit dhe të shpresojnë për një nokaut sensacional të kuqezinjve në Reggio Emilia. Sfida me Atalantën ishte një përzierje e intensitetit dhe tensionit, por Tonali dhe shokët e tij janë të zotë për të mbajtur një mendje të ftohtë dhe për të goditur duke shfrytëzuar cilësitë e talenteve të tyre më të pastër.

Gol i mrekullueshëm nga Leao, për vitrinë ai nga Theo, i cili i dërgon 75 mijë të pranishëm "Meazza" në ekstazë në fund të një udhëtimi mbresëlënës. Për të festuar titullin e 19-të, shumë pak mungon.