RTSH Sport Live

Napoli ndalet nga Sasuolo, Milani është një pikë larg

  • 02/12/2021
  • |
  • Itali
Napoli ndalet nga Sasuolo, Milani është një pikë larg
Nga 0-2, në 2-2, napolitanët befasohen në fund. Kuqezinjtë triumfojnë 3-0 ndaj Genoas

Napoli ruan kreun e Serisë A, por tani është vetëm 1 pikë përpara Milanit të vendit të dytë dhe 2 ndaj Interit të vendit të tretë: Sassuolo u rikuperua në finale dhe vendosi një barazim 2-2 në stadiumin Mapei. Në fillim të pjesës së dytë, mysafirët gjetën avantazhin e dyfishtë mes minutave 51 dhe 60: fillimisht zhbllokimi i ndeshjes nga këmba e majtë e Fabian Ruizit, më pas gjuajtja e ulët e Mertens vlen 0-2. Scamacca rihap ndeshjet në minutën e 72-të, përpara se Ferrari të gjejë golin e barazimit.

Milani rikthehet te fitorja duke triumfuar 3-0 ndaj Genoa-s në ndeshjen e javës së 15-të të Serisë A, duke i prishur mbrëmjen ish-sulmuesit kuqezi, Shevçenko. Kuqezinjtë kaluan menjëherë në epërsi me një goditje dënimi nga ana e Ibrahimovic, i cili befasoi Sirigun në minutën e 10-të dhe mbyll 45 minutat e para me avantazhin e dyfishtë falë goditjes me kokë të Messias. Mëngjarasti brazilian shënoi dhe në minutën e 61-të duke kompletuar dopietën në debutimin e tij si titullar për kuqezinjtë.