RTSH Sport Live

Nata e Jovic, gol dhe asist: Milani mund Frosinonen

  • 02/12/2023
  • |
  • Itali
Nata e Jovic, gol dhe asist: Milani mund Frosinonen
Kuqezinjtë fitojnë falë ish-sulmuesit të Fiorentinës, Pioli i afrohet kreut

Fitorja e dytë radhazi në Serinë A për Milanin, i cili mundi 3-1 Frosinone në San Siro. Kuqezinjtë kaluan në epërsi pak para përfundimit të pjesës së parë me golin e parë të Jovic (43'), më pas në pjesën e dytë Pulisic (50') dhe Tomori (74') me asistimin e Jovic siguruan fitoren. Goli i shënuar nga Brescianini në minutën e 82-të ishte i kotë. Skuadra e Piolit ngjitet kështu në 29 pikë dhe është për momentin -4 pas Juventusit të vendit të parë, ndërsa Frosinone mbetet e palëvizshme në 18 pikë.

Luka Jovic shënoi golin e tij të parë me Milanin: serb gjeti rrjetën në të gjitha garat për herë të parë pas 189 ditësh (kundër Romës më 27 maj me fanellën e Fiorentinës).

Milani përfundoi shtatë ndeshjet e para në shtëpi në një sezon të vetëm të Serisë A pa barazime për dy kampionate radhazi për herë të dytë në histori: përveç dy viteve të fundit (2022/23 dhe 2023/24) kishte ndodhur gjithashtu në periudhën dyvjeçare 1929/30-1930/31.