RTSH Sport Live

NBA, Kërri kosh nga 10 metra për të mposhtur Finiks

  • 11/02/2024
  • |
  • Sporte të tjera
NBA, Kërri kosh nga 10 metra për të mposhtur Finiks

Ndeshja e shumëpritur e mbrëmjes së kaluar ishte ajo e mbajtur në San Fransisko ku Golden Stejti i Stef Kërrit mundi Finiks me një kosh të numrit 30 vetëm 0.7 sekonda nga fundi i takimit.

Warriors janë dukshëm në një moment të mirë pasi bëhet fjalë për fitoren e gjashtë në shtatë takimet e fundit. Kështu Golden Stejt rikuperon pozicione edhe në klasifikim duke i marrë vendin e dhjetë Utës, vend ky që i jep një mundësi për të qenë në zonën “play-in”.

Sa i përket duelit me Suns duhet thënë se ishte një ndeshje e luftuar fort jo vetëm për faktin se koshi vendimtar u realizua në fund, por se asnjëra prej dy skuadrave gjatë të gjithë takimit nuk mundi që të krijonte një avantazh më të madh se shtatë pikë.

Koshi i Devin Buker (më i miri nga Suns me 32 pikë) i realizuar vetëm 35 sekonda nga fundi dukej se ishte deicizivi, por në 3.3 sekondat e fundit Golden Stejti shfrytëzoi armën e vet më të fortë.

Skema e përgatitur nga Stiv Kerr i dha mundësi Kërrit që të merrte përsipër aksionin e fundit dhe numri 30 nuk gaboi duke kthyer në kosh një goditje prej 10 metrash. Me tri pikët e Kërrit, Warriors kaluan me një pikë Suns duke koleksionuar një fitore të madhe përballë një rivali që është ndërtuar për të fituar titllin kampion.

Ndeshjet (10 shkurt)

DALLAS MAVERICKS-OKLAHOMA CITY THUNDER 146-111

L.A. CLIPPERS-DETROIT PISTONS 112-106

TORONTO RAPTORS-CLEVELAND CAVALIERS 95-119

BROOKLYN NETS-SAN ANTONIO SPURS 123-103

WASHINGTON WIZARDS-PHILADELPHIA 76ERS 113-119

ORLANDO MAGIC-CHICAGO BULLS 114-108 (kohë shtesë)

NEW YORK KNICKS-INDIANA PACERS 111-125

CHARLOTTE HORNETS-MEMPHIS GRIZZLIES 115-106

ATLANTA HAWKS-HOUSTON ROCKETS 122-113

PORTLAND TRAIL BLAZERS-NEW ORLEANS PELICANS 84-93

GOLDEN STATE WARRIORS-PHOENIX SUNS 113-112