RTSH Sport Live

Nga Asllani, tek balotazhi Handa-Onana: koha e zgjedhjeve për Inzagin

  • 23/09/2022
  • |
  • Itali
Nga Asllani, tek balotazhi Handa-Onana: koha e zgjedhjeve për Inzagin
Pasi ka marrë mbështetjen e klubit, trajneri i zikaltërve tani duhet të përgjigjet në fushë

Besimi dhe mbështetja nuk mungon, por tani duhen përgjigje, ato pritshmëri, kërkesa, kërkesa nga një pronar që ndoshta do të ikë pas disa muajsh, por menjëherë beson se i ka dhënë trajnerit një ekip që mund dhe duhet të bëjë shumë më mirë. Mesazhi i Zhang për Inzaghin është i mbyllur plastikisht në blicin që presidenti i Interit i bëri dje Pinetinës sapo u kthye nga SHBA. Megjithatë, besimi presidencial nuk është një kontroll i bardhë: Interi duhet të kthehet pas pushimit.

Në këtë pikë, problemet e fushës kthehen dhe Roma mbërrin. Për Inzaghin, lajmi më i mirë është rikthimi i Lukakut. Interi ka nevojë më shumë se kurrë për udhëheqjen teknike të belgut, ndërsa Calhanoglu duhet të jetë ende i durueshëm: rezerva në këtë rast ende nuk është shpërbërë.

Në vend të kësaj, durimi ndihmoi shumë Asllanin, i cili përkundër 20 viteve tregoi pjekuri si profesionist i madh: që nga fillimi i garave zyrtare luajti vetëm mbetje të ndeshjes, tani duket se i ka ardhur koha me skualifikimin e Brozoviçit. Nëse gjithçka shkon ashtu siç duket, drejtimi kundër verdhekuqve do t'i besohet këmbëve të tij. Pjesa tjetër, për momentin, mbetet nëngjyqësi, sepse duhet të presim rikthimin në Appiano të patrullës së madhe të kombëtareve, mes tyre edhe argjentinasit, të cilët do të kthehen dy ditë para ndeshjes.

Por më shumë se në sulm, vlerësimet që duhen bërë kanë të bëjnë me mbrojtjen, me Acerbin që do të ripropozohet që në minutën e parë dhe krahët: ka të bëjë me Dimarco-Gosens, me të parin që mbetet në epërsi. Por çështja e madhe, e trajtuar edhe në samitin mes drejtuesve dhe trajnerit, ka të bëjë me portierin. Asnjë ndërhyrje teknike nga klubi: zgjedhja i takon trajnerit, por Inzaghit iu kujtua nevoja për qartësi. Alternimi Handanovic-Onana, i përkthyer, nuk konsiderohet "produktiv". Kjo është çështja më delikate me të cilën do të përballet Inzaghi për ndeshjet e radhës kundër Romës dhe menjëherë pas Barcelonës.