RTSH Sport Live

Një super Chiesa udhëheq Italinë, një pikë mjafton për Euro 2024

  • 17/11/2023
  • |
  • Futboll Bota
Një super Chiesa udhëheq Italinë, një pikë mjafton për Euro 2024
Italia, 5-2 përballë Maqedonisë së Veriut: e hap Darmianin, dopietë e Chiesa. Atanasov rihap ndeshjen, më pas Raspadori dhe El Shaaraëy kujdesen për fitoren. Dy rezultate nga tre kundër Ukrainës të hënën

Italia mposht Maqedoninë e Veriut 5-2 në Olimpico dhe bën një hap të rëndësishëm drejt Euro 2024: të hënën në Leverkusen kundër Ukrainës do të mjaftojë një barazim për të siguruar kualifikimin. Një pjesë e parë absolutisht e qetë për kombëtaren e Spallettit, që kalon në avantazh në minutën e 17-të me një goditje me kokë të Darmian. Duart e Serafimov dhe Jorginho humbet penalltinë e tretë për të kaltërit. Chiesa e kompenson atë me një dygolësh në minutat 41’ dhe 47’ të pjesës së parë. Në avantazh 3-0, në pjesën e dytë të kaltërit humbasin përqendrimin dhe ndëshkohen dy herë nga Atanasov. Raspadori kujdeset për të shënuar 4-2 dhe për t'i dhënë fund diskutimeve. Më pas El Shaaraëy e bën rezultatin 5-2.

E premtja e kualifikueseve të Euro2024 nuk i buzëqesh vetëm Italisë. Në fakt janë tre kombëtare që kualifikohen në Europian: përveç Anglisë, për të cilën kualifikimi ishte një formalitet i thjeshtë, kualifikohen edhe Shqipëria dhe Danimarka. Për Asllanin dhe shokët e tij mjafton barazimi me Moldavinë, në grupin që e sheh Poloninë të eliminuar. Në grupin H gëzohen danezët, ndërsa për vendin e dytë do të garojnë Sllovenia dhe Kazakistani.