RTSH Sport Live

Përshëndetje fashiste, arrestohen dy tifozë katalanas

  • 11/04/2024
  • |
  • UEFA Champions League
Përshëndetje fashiste, arrestohen dy tifozë katalanas
Dy tifozë të Barcelonës janë arrestuar nga policia franceze pas ndeshjes së Champions League kundër Paris Saint-Germain.

Dy tifozë të Barcelonës u arrestuan nga policia franceze pas ndeshjes së Ligës së Kampionëve kundër Paris Saint-Germain, pasi kishin bërë përshëndetjen fashiste për turmën vendase. Ndërsa çerekfinalja po i afrohej fundit, disa tifozë katalanas (në mesin e 2000 të pranishmëve) provokuan homologët e tyre parisien duke kaluar kufirin.

Pas denoncimit të këtyre veprimeve, të ardhura përmes videove që qarkulluan në rrjetet sociale, Policia e Parisit njoftoi mëngjesin e sotëm për arrestimin e dy tifozëve të Barcelonës.

Ky episod i ri i trishtuar në një stadium futbolli të kujton imazhet e para tashmë në Ligën e Kampionëve në Parc des Princes, me tifozë italianë, gjatë një ndeshjeje PSG-Juventus në shtator 2022. Identifikuar pas publikimit të një videoje, dy burra që përshëndesnin sipas mënyrës naziste, të cilët u dënuan në janar 2023. Ata u gjobitën përkatësisht me 4000 euro dhe iu ndalua hyrja në stadium për dy vjet.