RTSH Sport Live

Portieri “kamikaze” i Hamburgut, ja çfarë bëri!

  • 02/12/2023
  • |
  • Gjermani
Portieri “kamikaze” i Hamburgut, ja çfarë bëri!
Ndërtimi nga fundi është katastrofik, autogol i bujshëm i portierit i jep avantazhin e dyfishtë St.Paulit

Është një hap i shkurtër nga ndërtimi nga fundi në ndërtimin e një autogoli. Ndodh në Bundesligën 2, në divizionin e dytë gjerman, në derbin mes St. Pauli dhe Hamburgut. Një sfidë shumë reale dhe me kushtet e motit të pafavorshme. Por armiku kryesor i Hamburgut duket se është portieri që, në përpjekje për të ndërtuar një aksion për skuadrën e tij, I dhuron golin e dytë skuadrës kundërshtare.

Autogoli lindi në mënyrë të cuditshme, në përpjekje për ndërtimin e një aksioni nga poshtë, pa ndërhyrë në aksion asnjë nga kundërshtarët. Portieri Fernandes e shkëmben topin me një mbrojtës i cili frazon me një nga shokët e tij të skuadrës, por në atë moment topi, i luajtur në mënyrë të ngathët, kthehet te portieri afër vijës së portës. Ai përpiqet ta kthejë topin, por… duke e goditur direkt në rrjetën e tij. Megjithatë, goli i dytë i St. Pauli ishte pak i dobishëm: Hamburgu në fund barazoi 2-2.